یکشنبه 28 بهمن 1397 | 19:23
"امريکا ناقض حاکميت پاکستان است"
سه شنبه 13 اردی بهشت 1390 [ 03-05-2011 ] | 13:31
اندازه فونت :
پرويز مشرف رئيس جمهور سابق پاکستان
پرويز مشرف رئيس جمهور سابق پاکستان، عمليات‌‌نظامي اخير ايالات متحده در خاک اين کشور که به منظور هدف قرار دادن اسامه بن لادن سرکرده القاعده انجام شد را نقض حق حاکميت اسلام‌آباد عنوان کرده است.

مشرف دوشنبه (12 ارديبهشت) باوجود مثبت ارزيابي کردن، کشته شدن اسامه بن لادن، عمليات نظامي امريکا در پاکستان به منظور کشتن وي را نقض حاکميت کشور پاکستان خواند.

اين رهبرنظامي سابق پاکستان در ادامه تصريح کرد که نظاميان امريکايي با گذر از مرز افغانستان وارد خاک پاکستان شدند و در منطقه "ابيت‌آباد"عمليات نظامي انجام دادند که اين امر نقض حاکميت پاکستان و عامل بروز حساسيت‌هاي افراطي است.

رئيس جمهور سابق پاکستان همچنين از سامانه اطلاعات و جاسوسي امريکا به دليل آنچه که وي ناتواني آنان در رديابي محل اختفاي بن لادن ناميده، به شدت انتقاد کرد.

وي در ادامه نسبت به احتمال انجام عمليات انتقام‌جويانه از سوي نيروهاي حامي شبکه القاعده عليه امريکا و پاکستان هشدار داده است.

مقامات واشنگتن اعلام کرده‌اند که اندکي پس از وقوع عمليات و کشتن بن لادن، هنگامي که پاکستان را ترک مي‌کردند، مقامات اسلام‌آباد را از انجام اين عمليات مطلع کردند.

يکي از مقامات امريکايي که نامش ذکر نشده است مي‌گويد، واشنگتن جزئيات اطلاعاتي درباره چگونگي شناسايي محل اختفاي بن لادن را با هيچ کشور ديگري حتي پاکستان در ميان نگذاشته بود.

وي علت در ميان نگذاشتن اطلاعات اين عمليات را تا پيش از اجراي آن، اهميت سري و ويژه بودن اين عمليات عنوان کرده است.

اين در حالي است که باراک اوباما رئيس جمهور امريکا، يک‌شنبه (11 ارديبهشت) خبر کشته شدن اسامه بن لادن را در پي عمليات نيروهاي اين کشور در پاکستان اعلام و از مقامات پاکستان براي همکاري در اين امر تشکر کرده بود.

رئيس جمهور امريکا ضمن قدرداني از پاکستان به خاطر همکاري آنان با برنامه‎اي که امريکايي‎ها آن را "جنگ با تروريسم" مي‌نامند، کشتن اسامه بن لادن را نتيجه همکاري‎هاي پاکستان و امريکا در جنگ عليه تروريسم عنوان کرد.

خبر کشته شدن بن لادن در عمليات ويژه نيروهاي امريکايي در پاکستان، حدود ده سال پس از وقوع حملات يازدهم سپتامبر در امريکا منتشر شده است.

سلسله حملات تروريستي 11 سپتامبر سال 2001 که به فرو ريختن برج‌هاي دوقلوي تجارت جهاني در نيويورک منجر شد، بيش از 3 هزار کشته برجا گذاشت.

بر اساس اين گزارش،19 تن از اعضاي شبکه تروريستي القاعده، ابتدا چهار هواپيماي تجاري-مسافربري را ربوده و سپس هواپيماربايان، دو هواپيما را در فواصل زماني متفاوت به برج‌هاي دوقلوي مرکز تجارت جهاني در شهر نيويورک زدند.

در نتيجه اين دو برخورد، تمامي مسافران به همراه عده بسياري که در ساختمان‌ها حضور داشتند، کشته شدند. هر دو ساختمان، بعد از دو ساعت به طور کامل ويران و آسيب‌هاي زيادي به ساختمان‌هاي اطراف وارد شد.

هواپيماربايان همچنين، هواپيماي سوم را به ساختمان وزارت دفاع امريکا پنتاگون، واقع در آرلينگتون در ايالت ويرجينيا زدند.

ي ص/ع ص
x
اخبار پر بازدید
  • ماه گذشته
  • هفته گذشته
  • روز گذشته
آب و هوا
Feedback