یکشنبه 28 بهمن 1397 | 18:11
آوريل خونبارترين ماه امريکايي‎ها درعراق
سه شنبه 13 اردی بهشت 1390 [ 03-05-2011 ] | 12:04
اندازه فونت :
افزايش شمار تلفات نيروهاي امريکايي در عراق، ماه آوريل سال جاري ميلادي (فروردين/ارديبهشت) را به خونبارترين ماه از دو سال پيش تاکنون براي اين نيروها تبديل کرده است.

به گزارش خبرنگار پرس تي وي از واشنگتن، بر اساس بيانيه‌هاي وزارت دفاع امريکا و کاخ سفيد، با کشته شدن يک سرباز امريکايي در هفته گذشته در جنوب عراق، شمار تلفات اين نيروها در ماه آوريل به بالاترين ميزان خود از دو سال پيش تا کنون رسيده است. در بيانيه‎هاي وزارت دفاع و کاخ سفيد آمده است که سرباز امريکايي در حال انجام يک عمليات جنگي در جنوب عراق کشته شده است.

بر اساس اين گزارش، يکي از شهروندان امريکايي در اين خصوص گفت: "عراق تهديدي براي امريکا به شمار نمي‌آيد و نيروهاي امريکايي بايد هرچه سريع‌تر از اين کشور خارج شوند".

به گفته خبرنگار پرس تي وي، آخرين آمار تعداد کشته‌هاي فراوان نيروهاي امريکايي در عراق در طول يک ماه به سال 2009 برمي‌گردد و اين امر نشان مي‌دهد به رغم اعلام پايان عمليات نظامي اين کشور در عراق از جانب باراک اوباما رئيس جمهور امريکا در سال گذشته، واشنگتن همچنان عمليات نظامي خود در آن کشور را ادامه مي‌دهد. در واقع، بايد گفت امريکا تنها از حجم عمليات نظامي خود کاسته است.

علي الاحمد مدير موسسه امور خليج فارس در واشنگتن در اين خصوص تصريح کرد، بر خلاف اعلام رسمي خروج نيروهاي امريکايي از عراق، واشنگتن هنوز براي حفظ منافع خود در اين کشور حضور دارد و مي بينيد که گروه‎هاي خاصي را به ويژه شيعيان مورد هدف قرار مي دهد.

بر اساس اين گزارش، حدود 50 هزار سرباز امريکايي همچنان در عراق حضور دارند. اين سربازان وظيفه آموزش را برعهده دارند اما هم‎زمان مي‌توانند در عمليات نظامي نيز شرکت کنند.

اين در حالي است که رابرت گيتس وزير دفاع امريکا، اخيرا گفت که اين کشور نيروهايش را تا بعد از سال 2011، نيز در عراق نگه خواهد داشت؛ که به معناي نقض توافقنامه دوجانبه بين بغداد و واشنگتن براي خروج نيروهاي اين کشور در آن سال به شمار مي‌آيد.

مردم عراق از حضور نظامي امريکا در اين کشور به‌شدت ناراضي‌اند. بسياري از آن‌ها ادامه حضور نيروهاي امريکا را موجب خدشه دارشدن غرور ملي و به ويژه بعد از هشت سال، غيرضروري مي‌دانند.

س ش/ع ص
x
اخبار پر بازدید
  • ماه گذشته
  • هفته گذشته
  • روز گذشته
آب و هوا
Feedback