یکشنبه 28 بهمن 1397 | 18:22
"پادشاه بحرين، ناقض آزادي مطبوعات"
سه شنبه 13 اردی بهشت 1390 [ 03-05-2011 ] | 11:00
اندازه فونت :
شيخ حمد بن عيسي آل خليفه پادشاه بحرين
ديده‌بان رسانه‎اي موسوم به "خبرنگاران بدون مرز" ، شيخ حمد بن عيسي آل‌خليفه پادشاه بحرين را ناقض آزادي مطبوعات معرفي کرده است.

اين سازمان غيردولتي حامي روزنامه‌نگاران جهان که مقر آن در فرانسه است، نام پادشاه بحرين را به همراه اسامي بيش از 40 نام ديگر در فهرست ناقضان حقوق آزادي‌‌هاي مطبوعات قرار داده است.

به گزارش خبرنگاران بدون مرز، اسامي شماري از افراد حقيقي، سازمان‌ها، کشورها و رژيم‌هاي حاکم به دليل نقض قوانين حقوق بشر و حقوق آزادي مطبوعات و حاکم کردن فضاي رعب و وحشت ميان خبرنگاران، در اين فهرست گنجانده شده است.

ديده‌بان خبرنگاران بدون مرز در ادامه به نام کريم فخراوي روزنامه‌نگار بحريني که پس از 9 روز بازداشت بر اثر شکنجه نيروهاي امنيتي رژيم منامه جان باخت، اشاره کرده است.

گفتني است، نام کشورهاي ليبي و يمن نيز به عنوان کشورهاي ناقض قوانين حقوق بشر و حقوق مطبوعات و انجام اقدمات تروريستي عليه روزنامه‌نگاران، در اين فهرست ذکر شده است.

گفتني است که اسامي برخي جنگ‌افروزان و نيروهاي مسلح از جمله نيروي نظامي رژيم اسرائيل نيز در اين فهرست قابل مشاهده است.

از آغاز تظاهرات مردمي در مخالفت با رژيم بحرين از اواسط فوريه تاکنون، مقامات اين کشور هرگونه اعتراضي را در اين کشور به شدت سرکوب کرده‌اند.

به دنبال بالا گرفتن اعتراضات، شماري از نيروهاي نظامي سعودي و امارات متحده عربي از 13 مارس (23 اسفند 1389) با تجاوز به خاک بحرين، به کمک نيروهاي دولت اين کشور براي سرکوب اعتراض‌هاي مسالمت‌آميز مردم شتافتند.

بر اساس گزارش‎هاي موجود، نيروهاي بحريني با پشتيباني نظاميان سعودي، با حمله به بيمارستان‌ها و مراکز درماني، ده‌ها تن از پزشکان و ديگر کارکنان کادر پزشکي مراکز درماني بحرين را بازداشت کرده‌اند.

پزشکان کميته حقوق بشر سازمان ملل متحد مي‌گويند، بسياري از پزشکان و پرستاران بحريني تنها به اين دليل که مدارکي دال بر خشونت گسترده نيروهاي امنيتي و پليس رژيم را عليه مردم در اختيار داشتند، بازداشت، شکنجه و يا ناپديد شده‌اند.

مردم بحرين پايان حاکميت خاندان آل‌خليفه را بر اين کشور خواستار هستند و تاکيد کرده‎اند که تا رسيدن به تمامي مطالبات به حق خود، به اعتراض و تظاهرات ادامه خواهند داد.

ي ص/ع ص
x
اخبار پر بازدید
  • ماه گذشته
  • هفته گذشته
  • روز گذشته
آب و هوا
Feedback