یکشنبه 28 بهمن 1397 | 18:58
دروغين بودن تصوير جسد بن لادن
سه شنبه 13 اردی بهشت 1390 [ 03-05-2011 ] | 09:17
اندازه فونت :
تصوير آرشيوي از اسامه بن لادن سرکرده شبکه تروريستي القاعده و تصاويري که پس از کشته شدنش به عنوان تصاوير جسد وي منتشر شده‎اند.
نشريه انگليسي گاردين از ساختگي بودن تصوير جسد اسامه بن لادن سرکرده شبکه القاعده که پس انتشار خبر مرگ وي، از شبکه تلويزيوني پاکستان پخش شد، خبر داده است.

به گزارش پايگاه خبري نشريه گاردين، اين تصوير که به‌تازگي به‌عنوان چهره بن لادن پس از کشته شدن وي در عمليات نيروهاي امريکايي در بيشتر پايگاه‌‌‌هاي اطلاعاتي جهان منتشر شده است، متشکل از دو تصوير متفاوت است.

در اين گزارش همچنين آمده است که اين دو تصوير از دو سال پيش در بسياري از پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني قابل مشاهده بوده و جديد نيست.

نشريه گاردين در ادامه مي‌افزايد، اين تصوير نخستين بار در بيست‌ونهم آوريل سال 2009 ميلادي در پايگاه اينترنتي يکي از نشريات منطقه خاورميانه به نام "مديا لاين" منتشر شده است.

با اين وجود، سردبير اين نشريه مي‌گويد، نمي‌تواند از صحت و يا ساختگي بودن اين تصوير، اطمينان حاصل کند.

همچنين، بسياري از پايگاه‌هاي خبري انگليسي، بارها در صفحه اول خود از اين تصوير استفاده کرده بودند، اما پس از انتشار خبر ساختگي بودن آن در شبکه اجتماعي "توئيتر"، به سرعت از استفاده مجدد از اين تصوير دروغين خودداري کردند.

گفتني است، از سال 2009 تاکنون، برخي گروه‌‌هاي توطئه‌گر با به تصوير کشدن اين عکس و تاکيد بر صحت آن، بر اين ادعا که رهبر شبکه القاعده کشته شده است، پافشاري مي‌کردند. اين در حالي است که خبرگزاري رويترز پيش از اين و در سال 1998، تصوير حقيقي بن لادن را منتشر کرده بود.

باراک اوباما رئيس جمهور امريکا، دو‌شنبه (12 ارديبهشت) در جريان يک سخنراني تلويزيوني خبر مرگ اسامه بن لادن سرکرده القاعده را اعلام کرده است.

وي با اعلام اين‌که جسد بن لادن در اختيار امريکا قرار دارد، تاکيد کرد که نيروهاي امريکايي در جريان يک عمليات ويژه و تلاش شبانه روزي، موفق شدند اسامه بن لادن را هدف قرار دهند.

در همين حال، يکي از مقامامت امريکايي از دفن جسد اسامه بن لادن در دريا خبر داد و در توضيح دفن سريع جسد وي، مدعي شد که اين اقدام براساس موازين دين اسلام مبني بر دفن اجساد ظرف مدت 24 ساعت پس از مرگ آنان ، اتخاذ شده است حال آنکه انداختن اجساد پس از مرگ افراد به دريا، با هيچ يک از قوانين و احکام دين مبين اسلام مطابقت ندارد.

برخي تحليل‎گران مسائل سياسي ضمن اعلام تعجب خود نسبت به اين اقدام سران واشنگتن در دفن آن چه که جسد بن لادن خوانده مي‌شود در دريا، اعلام کرده‎اند که مقامات امريکايي مي‎توانستند با انجام آزمايش ژنتيک و دي‌ان‌اي بر روي جسد، ادعاي خود درباره کشته شدن بن لادن را به اثبات برسانند.

ي ص/ع ص
x
اخبار پر بازدید
  • ماه گذشته
  • هفته گذشته
  • روز گذشته
آب و هوا
Feedback