یکشنبه 28 بهمن 1397 | 19:00
"امريکا، بزرگترين ناقض حقوق بشر درجهان"
دوشنبه 12 اردی بهشت 1390 [ 02-05-2011 ] | 18:43
اندازه فونت :
رامين مهمانپرست سخنگوي وزارت امور خارجه ايران
سخنگوي وزارت خارجه ايران در جمع خبرنگاران داخلي و خارجي در هاوانا، امريکا را بزرگترين ناقض حقوق بشر در جهان خوانده است.

به گزارش پرس تي‎وي، رامين مهمان پرست، سخنگوي وزارت امور خارجه ايران در نشست مطبوعاتي در جمع خبرنگاران داخلي و خارجي در هاوانا، ضمن سياسي خواندن ادعاهاي آمريکا در زمينه حقوق بشر يادآور شد: "آمريکا هنوز نتوانسته است در باره رفتار غيرانساني و شکنجه در زندان‌هاي گوانتانامو و ابوغريب به مردم دنيا توضيح دهد."

وي در پاسخ به پرسش خبرنگار آسوشيتدپرس در هاوانا در خصوص اوضاع داخلي سوريه گفت: به همکارانتان بگوييد نسبت به ديگر کشورها هم حساس باشند. چگونه است که آمريکايي‌ها و رسانه‌هايشان نسبت به وضعيت حقوق بشر در برخي کشورهاي خاص ابراز نگراني مي‌کنند و درباره سرنوشت مردم کشورهايي مانند بحرين و يمن پردازش خبري صورت نمي‌گيرد.

مهمان‌پرست افزود، مقامات آمريکايي تا آخرين لحظه از حاکمان ديکتاتور مصر و تونس که مردم خواهان برکناري آنان بودند، حمايت مي‌کردند و به محض قطعي شدن سقوط آنان توسط مردم‌شان، سريعا تغيير موضع دادند. سوال جدي از آمريکايي‌ها وجود دارد که به چه دليل به خود اجازه مي‌دهند در کشورها مداخله نظامي کرده در سرنوشت مردم منطقه دخالت کنند.

سخنگوي وزارت امور خارجه ايران ضمن تصريح اين نکته که آمريکا بزرگ‌ترين ناقض حقوق بشر در جهان است، در خصوص بمباران مردم ليبي توسط آمريکا يادآور شد، به نظر مي‎رسد هدف، نجات مردم ليبي نيست بلکه هدف امريکايي‌ها چاه‌هاي نفت و حفظ قراردادهاي شرکت‌هاي نفتي آن‎ها با ليبي است.

مهمانپرست همچنين درباره آينده روابط اقتصادي تهران و کاراکاس گفت، خوشبختانه روابط سياسي خوبي بين دو طرف در جريان است. همکاري‌هاي جمهوري اسلامي ايران با کوبا و ونزوئلا در چارچوب روابط گسترده جمهوري اسلامي ايران با مردم آمريکاي لاتين تداوم يافته و آينده درخشاني براي مناسبات ايران با اين منطقه پيش بيني مي‌کنيم.

سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين درباره فعاليت در بخش انرژي گفت، کشورها بايد با توجه به ظرفيت‌هاي موجود در تامين انرژي مورد نياز خود رايزني کرده و بر آن اساس تصميم بگيرند. ايران داراي دانش فني در ارتباط با اکتشاف و استخراج نفت و گاز است که آماده است آن را در اختيار دوستان خود از جمله کوبا قرار دهد.

خبرنگار خبرگزاري آمريکايي آسوشيتدپرس در سوالي ديگر با اشاره به تصميم برخي کشورها مبني بر تعطيلي نيروگاه‌هاي هسته‌اي پس از بروز زلزله ويرانگر ژاپن، برنامه ايران را در اين‌باره جويا شد، که مهمان پرست پرسيد، آيا مي‌توانيد نام تعدادي از کشورهايي که تا کنون اين اقدام را انجام داده‌اند بيان کنيد؟ آيا آمريکا يا کشورهاي اروپايي جزء اين کشورها هستند؟

سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سکوت اين خبرنگار گفت: هرگاه آمريکا و اروپا نسبت به تعطيلي نيروگاهاي هسته‌اي خود اقدام کنند، آنگاه مي‌توان در خصوص اين سئوال پاسخ مناسب مطرح کرد.

وي تصريح کرد: احتمال زلزله براي تمام نقاط جهان وجود دارد. آيا کسي تضمين مي‌دهد مثلا در آمريکا يا اروپا هيچگاه زلزله‌اي رخ ندهد؟ تاسيسات هسته‌اي ايران در بالاترين سطح ايمني بنا شده و به صورت طبيعي به کار خود ادامه مي‌دهد.


ف ه/ح ش
x
اخبار پر بازدید
  • ماه گذشته
  • هفته گذشته
  • روز گذشته
آب و هوا
Feedback