یکشنبه 28 بهمن 1397 | 18:24
کرزي: مردم افغانستان قرباني تروريسم
دوشنبه 12 اردی بهشت 1390 [ 02-05-2011 ] | 16:44
اندازه فونت :
حامد کرزي رئيس جمهور افغانستان
رئيس جمهور افغانستان، در واکنش به خبر کشته شدن بن لادن در پاکستان، مردم افغان را قرباني تروريسم خواند و گفت، هر روز تحت عنوان مبارزه با تروريسم و القاعده، مردم اين کشور قرباني مي‌شوند.

به گزارش خبرنگار پرس تي‌وي، حامد کرزي روز دوشنبه (12 فروردين) گفت، به جامعه جهاني و ناتو در 10 سال اخير بارها گفتيم که تروريسم واقعي در افغانستان نيست اما آن‌ها هرگز گوش ندادند اما اکنون با کشته شدن اسامه بن لادن رهبر القاعده در پاکستان، ثابت شد که مردم افغانستان قرباني تروريسم شده‌اند.

کرزي تصريح کرد که هر روز تحت عنوان مبارزه با تروريسم و القاعده، مردم افغانستان قرباني حملات ناتو شده و خانه‌هاي آنان ويران مي‌شود.

در همين حال رامين مهمان‌پرست، سخنگوي وزارت امور خارجه ايران در واکنش به خبر مرگ اسامه بن لادن اعلام کرد: "جمهوري اسلامي ايران اعتقاد دارد که امروز دست‎آويز کشورهاي بيگانه براي لشکرکشي به منطقه به بهانه مبارزه با تروريسم از بين رفته است."

وي ابراز اميدواري کرد که کشته شدن بن لادن به جنگ و درگيري و کشته شدن انسان‌هاي بي‌گناه پايان دهد و موجب استقرار صلح و آرامش در منطقه شود.

مهمان‌پرست در ادامه گفت: "ايران به عنوان کشوري که خود يکي از بزرگترين قربانيان تروريسم بوده، هر گونه اقدام تروريستي در جهان نظير تروريسم سازمان يافته در رژيم صهيونيستي را محکوم مي‌کند."

باراک اوباما رئيس جمهور امريکا روز دوشنبه (12 اردي‎بهشت) مدعي شد که در عمليات عصر يکشنبه نيروهاي امريکايي در پاکستان، اسامه بن لادن کشته شده است.

اين درحالي است که برخي کارشناسان سياسي از کشته شدن بن لادن در روز يکشنبه ابراز ترديد کرده‎اند زيرا پيش از اين نيز امريکا، از کشته شدن بن لادن خبر داده بود.

اين کارشناسان بر اين باورند که تاخير در اعلام خبر کشته شدن بن لادن، به دليل داشتن بهانه براي حضور بيشتر در منطقه صورت گرفته است.

پيش از اين نيز، بي‎نظير بوتو، نخست وزير فقيد پاکستان که در سال 2007 ترور شد، پيش از کشته شدن در يک گفت‎وگوي تلويزيوني از شخصي به نام عمر شيخ به عنوان "که اسامه بن لادن را کشته است" نام برده بود.

با اين حال، به گفته يک مقام ديگر امريکايي که نامي از او برده نشده است، در جريان حمله نيروهاي امريکايي به محل اختفاي بن لادن، 3 تن ديگر که گفته مي‌شود يکي از آنان پسر بن لادن بوده، کشته شده‎اند. به گفته مقام مذکور در جريان اين حمله که کمتر از 40 دقيقه به طول انجاميد، دو زن نيز مجروح شده‎اند.

خبر مرگ اسامه بن لادن، رهبر شبکه تروريستي القاعده ده سال پس از آن منتشر مي‌شود که برج‎هاي دوقلوي مرکز تجارت جهاني نيويورک، در تاريخ يازدهم سپتامبر سال 2001 ميلادي هدف حمله قرار گرفت و به کلي تخريب شد.

در جريان اين حملات تروريستي، حدود 3 هزار تن از شهروندان امريکايي جان خود را از دست دادند.

هدف قرار گرفتن برج‎هاي دو قلو در نيويورک، دست‎آويزي را به مقامات امريکايي داد تا آنان در راستا با برنامه‎اي که آن را "مبارزه با تروريسم" ناميدند، به افغانستان لشکرکشي کرده و آتش جنگ را در منطقه روشن کنند.

در لشگر کشي امريکايي‎ها و نيروهاي خارجي تحت امر آنان به افغانستان و حملات هواپيماهاي بدون سرنشين به مناطق شمالي پاکستان، تاکنون هزاران زن و مرد و کودک بي‎گناه قرباني و صدها هزار تن بي‎خانه‎مان شده‎اند.


م ر/ح ش
x
اخبار پر بازدید
  • ماه گذشته
  • هفته گذشته
  • روز گذشته
آب و هوا
Feedback