یکشنبه 28 بهمن 1397 | 19:15
اوباما، پيام آور مرگ بن لادن
دوشنبه 12 اردی بهشت 1390 [ 02-05-2011 ] | 08:21
اندازه فونت :
اسامه بن لادن رهبر شبکه تروريستي القاعده
باراک اوباما رئيس جمهور امريکا، در جريان يک سخنراني تلويزيوني خبر مرگ اسامه بن لادن رهبر شبکه تروريستي القاعده را اعلام کرده است.

وي با اعلام اينکه جسد بن لادن در اختيار امريکا قرار دارد، تاکيد کرد که نيروهاي امريکايي در جريان يک عمليات ويژه موفق شدند اسامه بن لادن رهبر شبکه تروريستي القاعده را هدف قرار دهند.

باراک اوباما در جريان سخنان تلويزيوني خود در همين خصوص تصريح کرد: " من به مردم امريکا و جهان مي‎گويم که امريکا در جريان يک عمليات، اسامه بن لادن رهبر القاعده و تروريستي که مسول مرگ هزاران زن و مرد و کودک بي‎گناه است را هدف قرار داد و کشت."

وي همچنين اعلام کرد که مرگ بن لادن نتيجه تلاش شبانه روزي نيروهاي سرويس اطلاعات و جاسوسي امريکا بوده است.

رئيس جمهور امريکا همچنين با تشکر از پاکستان به خاطر همکاري اين کشور در آنچه که او از آن به عنوان مبارزه با تروريسم ياد کرد، خاطر نشان کرد که همکاري پاکستان به امريکا کمک کرد تا به محل اختفاي بن لادن پي ببرد.

اين درحالي است که برخي کارشناسان سياسي از کشته شدن بن لادن در روز يکشنبه ابراز ترديد کرده‎اند زيرا پيش از اين نيز امريکا، از کشته شدن بن لادن خبر داده بود.

اين کارشناسان بر اين باورند که تاخير در اعلام خبر کشته شدن بن لادن، به دليل داشتن بهانه براي حضور بيشتر در منطقه صورت گرفته است.

پيش از اين نيز، بي‎نظير بوتو، نخست وزير فقيد پاکستان که در سال 2007 ترور شد، پيش از کشته شدن در يک گفت‎وگوي تلويزيوني از شخصي به نام عمر شيخ به عنوان "که اسامه بن لادن را کشته است" نام برده بود.

خبرنگار پرس تي وي در همين رابطه گزارش داده است که اظهارات رئيس جمهور امريکا در مورد کشته شدن بن لادن در حالي مطرح شده است که به باور تحليل‎گران، امريکا تا کنون در کشتن رهبر القاعده تعلل کرده بود تا به اين ترتيب بتواند به حضور نظامي خود و نيروهاي تحت امرش در کشور افغانستان ادامه دهد.

بر اساس اين گزارش، پيشتر يک مقام امريکايي بي‎آنکه به جزئيات بيشتري درخصوص چگونگي مردن بن لادن اشاره کند، اعلام کرد که جسد بن لادن پيدا شده است

به گفته اين مقام امريکايي که نامي از او برده نشده است، در جريان حمله نيروهاي امريکايي به محل اختفاي بن لادن، 3 تن ديگر که گفته مي شود يکي از آنان پسر بن لادن بوده، کشته شده‎اند. به گفته مقام مذکور در جريان اين حمله که کمتر از 40 دقيقه به طول انجاميد، دو زن نيز مجروح شده‎اند.

وي همچنين از پيش اعلام کرده بود که خبر مرگ اسامه بن لادن قرار است از جانب رئيس جمهور امريکا به اطلاع عموم مردم رسانده شود.

بر اساس اين خبر، گفته شده است که يک مقام پاکستاني نيز از مرگ بن لادن و پيدا شدن جسد وي در خانه‎اي در نزديکي اسلام آباد پايتخت پاکستان خبر داده بود.

خبر مرگ اسامه بن لادن رهبر شبکه تروريستي القاعده درست ده سال پس از آن منتشر مي شود که برج‎هاي دوقلوي مرکز تجارت جهاني نيويورک در تاريخ يازدهم سپتامبر سال 2001 ميلادي هدف حمله قرار گرفت و به کلي تخريب شدند.

در جريان اين حملات تروريستي، حدود 3 هزار تن از شهروندان امريکايي جان خود را از دست دادند.

هدف قرار گرفتن برج‎هاي دو قلو در نيويورک، دستاويزي را به مقامات امريکايي داد تا آنان در راستا با برنامه‎اي که آن را " مبارزه با تروريسم" ناميدند، به افغانستان لشگر کشي کرده و آتش جنگ را در منطقه روشن کنند.

در جريان لشگر کشي امريکايي‎ها و نيروهاي خارجي تحت امر آنان به افغانستان، تا کنون هزاران زن و مرد و کودک بي‎گناه قرباني شده‎اند.


ع ص/ع ص/ ح ش
x
اخبار پر بازدید
  • ماه گذشته
  • هفته گذشته
  • روز گذشته
آب و هوا
Feedback