یکشنبه 28 بهمن 1397 | 19:12
"خودکامگان مهمان عروسي سلطنتي"
چهارشنبه 7 اردی بهشت 1390 [ 27-04-2011 ] | 22:15
اندازه فونت :
دعوت عده‌اي از سران خودکامه کشورهاي خاورميانه به عروسي خاندان سلطنتي در انگليس، سؤالات فراواني را در اذهان مردم اين کشور پديد آورده‌ است.

يک تحليلگر انگليسي مي‌گويد، افزون بر هزينه حدود 50 ميليون دلاري عروسي سلطنتي انگليس بر دوش ماليات­دهندگان، فهرست مدعوين از جمله اعضاي خاندان سلطنتي بحرين و آل‌سعود نيز بر نارضايتي مردم افزوده است.

پيتر کارتي، روزنامه‌نگار، تحليلگر و نويسنده انگليسي معتقد است اکثريت مردم انگليس علاقه‌اي به عروسي خاندان سلطنتي ندارند. هزينه واقعي مراسم و علت دعوت از حاکمان رژيم­هاي خودکامه عرب خاورميانه به اين مراسم، به‌شدت مورد ترديد و سؤال است.

شبکه پرس تي‌وي در اين خصوص با پيتر کارتي، گفت‌وگو کرده است که برگردان آن را در ادامه مي‌خوانيد.

پرس تي‌وي: آيا پرداخت اين هزينه‌ها توسط مردم انگليس آن‌هم در شرايط دشوار اقتصادي، منصفانه است؟ عده‌اي مي‌گويند هر شهروند انگليسي براي تأمين هزينه‌هاي اين عروسي بايد يک دلار بپردازد، عده‌اي نيز معتقدند اين عروسي موجب شادي مردم انگليس مي‌شود و براي خاندان سلطنتي و انگليس درآمدزايي مي‌کند، اما سؤال اين است که آيا بايد مردم عادي هزينه‌ها را بپردازند؟

کارتي: به نظر من اين عروسي درآمدزايي ندارد، بلکه درمجموع شش ميليارد پوند از منابع مالي انگليس کاهش مي‌يابد و درآمدي که از گردشگري، فروش هداياي دريافت شده در مراسم و غيره به دست مي‌آيد به‌سختي به يک ميليارد پوند خواهد رسيد، بنابراين درمجموع کشور مقادير زيادي از سرمايه‌هاي خود را از دست خواهد داد. سؤال اين است که آيا به طور کلي صرف اين هزينه‌ها منصفانه است يا خير؟ به نظر من اصلاً عادلانه نيست.

بسياري از مردم انگليس علاقه‌اي به اين عروسي ندارند. بر اساس يافته‌هاي يک نظرسنجي جديد که توسط گروهي از جمهوري‌خواهان انجام شده است، تقريباً حدود 80 درصد از مردم انگليس اصلاً علاقه‌اي به اين مراسم ندارند. به همين علت تأمين هزينه‌هاي آن توسط همين مردم به‌شدت ناعادلانه است.

پرس تي‌وي: عده‌اي از جمهوري‌خواهان اختيارات قانوني سطلنت را با اشاره به مسأله هيأت مشاوران سلطنتي مطرح کرده‌اند، آيا خانواده سلطنتي تاکنون از اين قدرت خود استفاده کرده است؟ به نظر شما اين نوع اظهارنظرها مي‌تواند تغييري در ديدگاه مردم عادي نسبت به خاندان سلطنتي پديد آورد؟

کارتي: خاندان سلطنتي اکنون در انگليس تنها نقش نمادين دارد. به همين علت تعداد کارشناسان قانون اساسي که آن‌ها را داراي نقش سياسي چشمگيري بدانند، زياد نيست. به نظر من مهم‌ترين نيروي محرکه تغيير در شرايط حاضر، از پوشش خبري فراوان وگسترده رسانه‌ها از اين عروسي ناشي مي‌شود. اين امر به‌شدت بسياري از مردم عادي انگليس را آزار مي‌دهد.

روشي که شبکه بي بي سي به عنوان تلويزيون دولتي انگليس اخبار اين عروسي را پوشش مي‌دهد به احتمال زياد مي‌تواند مردم را از خاندان سلطنتي بيزار کند، درحالي که در شرايط عادي چندان به آن‌ها توجهي نشان نمي‌دادند و در بيشتر موارد در حاشيه بود و مردم مجبور به توجه به آنها نبودند . به نظر من شيوه پوشش اخبار اين عروسي واقعاً مي‌تواند نتايج معکوسي به بار آورد و در نهايت انگيزه بيشتري براي انحلال اين نهاد در جامعه انگليس فراهم سازد.

البته معتقد نيستم اين اتفاق يک‌شبه يا به‌زودي رخ مي­دهد، اما با گذشت زمان، افزايش آگاهي‌ها، تحصيلات مردم و توسعه کشور محبوبيت خاندان سلطنت کاهش مي‌يابد.

درنهايت به نظر من عروسي سلطنتي در جهت معکوس عمل کرده و اين روند را تسريع مي‌کند.

پرس تي‌وي: موضوع ديگر بحث‌برانگيز در خصوص اين عروسي دعوت از خاندان سلطنتي بحرين و عربستان است که طبيعتاً مجادلات فراواني را پديد آورده است، به نظر شما علت دعوت از اين افراد چيست؟ ناظران مي‌گويند رعايت تشريفات دليل دعوت است، اما به نظر شما آيا اين دعوت به مجادلاتي که در پي آن پديد آمد، مي ارزيد؟

کارتي: به نظر من تنها مسأله تشريفات مطرح است. از طرف ديگر برنامه‌ريزان عروسي نيز فکر مي‌کنند اگر سران کشورهاي ديکتاتوري را دعوت نکنند، اصلاً فردي در اين حد در مراسم شرکت نخواهد کرد و نيمي از ميزان مدعوين کاسته خواهد شد.

افزون بر اين، اعضاي خاندان سلطنتي انگليس افراد چندان باهوش و خوشنامي نيستند. براي نمونه يکي از مشکلات پرنس اندرو، فرزند ملکه انگليس اين است که چندان هوشمندانه کارمندان خود را انتخاب نمي‌کند.

رسوايي‌هاي او معمولا به علت قضاوت نادرست در انتخاب همکاران و شرکاي تجاري‌اش روي داده است. البته مسأله طمع‌ورزي نيز وجود دارد. اما مشکل مهم اين است که آن­ها باهوش نيستند؛ هرچند از بهترين تحصيلات ممکن برخوردارند، اما از بينش لازم بي‌بهره‌اند. درواقع مجسمه­هايي با نقش‌هاي نمادين هستند.

س ش/ن م


x
اخبار پر بازدید
  • ماه گذشته
  • هفته گذشته
  • روز گذشته
آب و هوا
Feedback