یکشنبه 28 بهمن 1397 | 18:17
هزينه ازدواج سلطنتي انگليس بر دوش مردم
سه شنبه 6 اردی بهشت 1390 [ 26-04-2011 ] | 20:06
اندازه فونت :
شاهزاده ويليام در کنار کيت ميدلتون
کارشناسان و ناظران در ارزيابي مراسم ازدواج سلطنتي انگليس تاکيد دارند، در حقيقت اين ماليات دهندگان هستند که هزينه 48 ميليون دلاري اين مراسم را پرداخت مي‌کنند.

اين در حالي است که مردم انگليس سالانه حدود 40 ميليون پوند هزينه‌هاي خانواده سلطنتي را تامين مي‌کنند.

اين درحالي است که 29 آوريل به مناسبت مراسم ازدواج شاهزاده ويليام با کيت ميدلتون در کليساي وست‌مينيستر ابي شهر لندن، به عنوان روز تعطيلي ملي نام‌گذاري شده است.

برآورد مي‌شود که اين مناسبت يک روزه حدود 10 ميليارد دلار براي انگليس هزينه به دنبال داشته باشد.

اين مراسم پر هزينه در حالي شرايط اقتصادي انگليس را تحت تاثير قرار مي‌دهد که لندن هم اکنون با کسري بودجه هنگفتي دست و پنجه نرم مي‌کند.

دولت انگليس براي مقابله با کسري بودجه گسترده، سياست‌رياضت اقتصادي اتخاذ کرده و با فشارهاي روزافزون اقتصادي، خشم و اعتراض گسترده مردمي را در سراسر اين کشور برانگيخته است.

اين در حالي است که بيش از 2.5 ميليون انگليسي هم اکنون بي‌کار هستند.

کارشناسان معتقدند که مراسم ازدواج شاهزاده ويليام، يادآور مراسم ازدواج ملکه با شاهزاده فيليپ در سال 1947 ميلادي است که هم­زمان با بحران سهميه بندي غذا و ويراني‌هاي پس از جنگ جهاني دوم برگزار شد.

برخي ناظران بر اين باورند که دولت انگليس قصد دارد از اين مراسم ازدواج سلطنتي براي انحراف اذهان مردم از مشکلات اقتصادي بهره گيرد.

اين درحالي است که نتايج نظرسنجي اخير نشان از آن دارد که انگليسي‌ها بر خلاف تبليغات و تملق­گويي­هاي گسترده رسانه­ها در پوشش خبري ازدواج سلطنتي، ذوق و شوقي در قبال اين مراسم ندارند.

اين نظرسنجي که از سوي گروه ريپابليک برگزار شد حاکي از آن است که تقريبا 80 درصد از مردم انگليس به اين روز به اصطلاح بزرگ هيچ اهميتي نمي‌دهند.

نتايج اين نظرسنجي حاکي از آن است که تقريبا از هر سه انگليسي يک نفر معتقد است پوشش خبري مراسم ازدواج سلطنتي از سوي شبکه بي‌بي‌سي، مغرضانه و به نفع خانواده سلطنتي است.

فعالان طرفدار دموکراسي در انگليس اين سؤال را مطرح مي‌کنند که چگونه ممکن است کشوري که مدعي اصول دموکراسي است، سلطنت موروثي را در هزاره سوم تبليغ کند.

برخي کارشناسان خاطر نشان مي‌کنند که انگليس از حاميان راه اندازي رژيم‌هاي استبدادي است که مردم عليه آن‌ها در منطقه خاورميانه به پا خاسته‌اند.

در ماه‌هاي اخير، موجي از انقلاب‌ها و خيزش‌هاي ضد دولتي جهان عرب را فرا گرفته است.

اين مراسم ازدواج همچنين سؤال­­هايي را درباره ميزان دارايي‌هاي ملکه اليزابت دوم برانگيخته است.

در همين حال به خاطر محرمانه بودن مسائل بازرگاني مرتبط با ملکه اليزابت دوم، برآورد دقيق دارايي‌هاي وي غير ممکن است ولي برآورد مي‌شود که وي از نظر ثروت در ميان پنج سلطنت ثروتمند جهان قرار دارد.

افزون بر اين، در حالي که ادعا مي‌شود قدرت ملکه اسمي است، اما وي در حقيقت مسئول بسياري از تصميم گيري‌هاي انگليس به شمار مي‌آيد.

ملکه هم اکنون رئيس و منبع همه شاخه‌هاي قدرت عمومي در انگليس است. وي رئيس نيروهاي مسلح انگليس است. وي مي‌تواند جهت گيري‌هاي شخصي‌اش را در مسائلي نظير انتصاب نخست وزير و انحلال پارلمان دخالت دهد و تنها شخص در انگليس است که مي‌تواند اعلام صلح يا جنگ کند.

حضور ارتش انگليس، کانادا و استراليا در حمله نظامي تحت فرمان امريکا به عراق و همچنين امتناع انگليس از پيوستن به پيمان منع بمب‌هاي خوشه‌اي از جمله تصميم گيري‌هاي ملکه به شمار مي‌آيد.

م ر/ن م


x
اخبار پر بازدید
  • ماه گذشته
  • هفته گذشته
  • روز گذشته
آب و هوا
Feedback