دوشنبه 29 بهمن 1397 | 22:47
حکايت رفتار وحشيانه با بانوي شاعر بحريني
چهارشنبه 31 فروردین 1390 [ 20-04-2011 ] | 12:02
اندازه فونت :
آيات القرمزي شاعر 20ساله بحريني
شاعره مردمي و جوان بحريني، که در ميدان مرواريد سروده‌هايش را در تمجيد از انقلاب مردم بحرين و انتقاد از وضعيت کنوني براي انقلابيون قرائت مي‌کرد، مورد آزار جنسي نيروهاي حکومتي قرار گرفته و به کما رفته است.

آيات القرمزي در يکي از اشعارش، مستقيما از خليفه بن سلمان آل خليفه، نخست‌وزير بحرين، انتقاد کرد که تشويق حاضران در ميدان مرواريد (شهدا) را به دنبال داشت.

او در اين اشعار صريحا حکومت بحرين را فاقد قدرت درک توصيف کرده و اظهار داشت، قانون براي حکومت در حکم بازيچه‌اي است که هرگاه بخواهد، آن را پس مي‌زند.

از آن روز آيات بار‌ها مورد تهديد قرار گرفت و نامه‌ها و ايميل‌هاي سرشار از توهين، اهانت، دشنام و حتي تهديد به ضرب شتم و قتل به دست وي ‌رسيد.

به گفته مادر آيات، حتي صفحاتي در فيس‌بوک براي تهديد و توهين به اين شاعر جوان راه‌اندازي شد.

به‌دنبال يورش وحشيانه نظاميان آل سعود به بحرين، و تهديد و بازداشت خبرنگاران، پزشکان، وکلا و فعالان بحريني، سه هفته قبل، نيروهاي انتظامي و امنيتي براي بازداشت آيات نيز، به خانه‌شان حمله بردند.

مادر آيات مي‌گويد: "نظاميان و نيروهاي اطلاعاتي چند شب پياپي به خانهي ما حمله‌ور شدند. وقتي آيات را نيافتند، از ما محل اختفاي او را پرسيدند که ما در پاسخ گفتيم از ‌‌همان روزهاي تحصن در ميدان مرواريد، ديگر اطلاعي از آيات نداريم. به دنبال ناتواني از يافتن محل اختفاي آيات، به ضرب و شتم اعضاي خانواده، تخريب وسايل خانه و اتاق‌ها و ايجاد رعب و وحشت شديد کودکان، شکاندن درها و دزديدن بعضي از جواهرات و اثاثيه روي آوردند و بالاخره وسائل شخصي آيات مانند کامپيو‌تر، عکس‌ها و کتاب‌ها را با خود برده‌اند."

وي افزود: "فرمانده پليس به ما گفت که بيرون مي‌روم تا سيگاري بکشم. وقتي بازگشتم، مکان آيات را به ما مي‌گوييد؛ در غير اين‌صورت خانه را بنا بر دستور مقامات بر سرتان خراب مي‌کنيم. بچه‌ها از وحشت به خود مي‌لرزيدند؛ زنان به گريه افتاده بودند. ما هم قبول کرديم تا با پليس به مکان اختفاي آيات برويم."

در نتيجه نيروهاي امنيتي بحريني اين بانوي 20 ساله را شبانه به نقطه‎ي نامعلومي بردند.

در پي اين رويداد، خانواده آيات يک هفته در جست‌وجوي نشاني از فرزند خويش، به مراکز پليس، امنيتي و دولتي بحرين رجوع کردند اما پاسخي به آن‎ها داده نشد.

پدر آيات مي‌گويد: "نهايتا اعلام کردند از مکان نگه‌داري آيات بي‌خبرند و معتقدند اين هنرمند جوان مفقود شده است! پليس مي‌گويد ما بايد رسما در سندي مفقود ‌شدن فرزند خود را به پليس گزارش داده و از آن‌ها بخواهيم در جست‌وجوي فرزندمان برآيند."

مادر آيات ادامه مي‌دهد: "ما در برابر اين پيشنهاد بي‌شرمانه گفتيم او را مقابل چشمانمان با خود برديد؛ چگونه باور کنيم مفقود شده است؟"

به اين ترتيب، سرنوشت اين هنرمند مردمي بحرين در هاله‌اي از ابهام قرار مي‌گيرد و از‌‌ 7 آوريل، برخي رسانه‌ها از بستري‌شدن اين هنرمند در بيمارستان ارتش خبر دادند و در روزهاي گذشته نيز بسياري از رسانه‌هاي اينترنتي از شهادت او در بيمارستان خليفه بن سلمان آل خليفه خبر دادند.

هفته گذشته، به دنبال تماس تلفني يک فرد نا‌شناس با خانواده آيات، اين خانواده به بيمارستان ارتش رجوع کردند که اين شاعر جوان در بخش کماي آن، تحت نظر قرار داشت.

بنا به نوشته رسانه‌ها، پزشکان بيمارستان تأييد کرده‌اند که اين بانوي 20 ساله در روزهاي اخير، مکررا مورد تجاوز قرار گرفته است که منجر به وضعيت کنوني وي شده است.

گفته مي‌شود، پزشکان سه بار در صدد احياي قلب او برآمدند اما نتوانستند او را از مرگ نجات دهند.

در همين حال، خانواده‌آيات هم‌چنان تحت فشار قرار دارند. گفته مي‎شود، عده‌اي از فعالان مدني قصد ديدار و دلجويي با اين خانواده را داشتند که نيروهاي انتظامي و ارتشي با حمله به اين خانه، فعالان را پراکنده و تعدادي را بازداشت مي‌کنند و کودکان را مورد ضرب و شتم قرار مي‌دهند.

گفتني است، برادر و پدر آيات نيز از شاعران شناخته‌شده بحرين هستند و همچون آيات اشعاري آکنده از مفاهيم انساني و سياسي سروده‌اند. پدر و عموهاي آيات در دهه? نود ميلادي، سال‌ها در زندان به سر برده‌اند.

گفتني است افزون بر آيات القرمزي، دست‌کم 14 بانوي ديگر بحريني طي هفته‌هاي اخير از سوي نيروهاي امنيتي بازداشت شده‌اند که شامل پزشکان، اساتيد دانشگاه، معلمان و دانشجويان مي‌شوند.

هم‌چنين بنا به گزارش نهاد مستقل حقوق بشر در بحرين، حدود 400 نفر از بازداشت‌شدگان در حکم مفقودين هستند و حکومت تاکنون از ارائه‌هرگونه اطلاعات در مورد محل نگه‌داري بازداشت‌شدگان و زندانيان اعتراضات اخير در اين کشور خودداري کرده است.


م ح ر/ح ش
x
اخبار پر بازدید
  • ماه گذشته
  • هفته گذشته
  • روز گذشته
آب و هوا
Feedback