یکشنبه 28 بهمن 1397 | 18:49
بحريني‌ها قرباني تباني آل‌خليفه و امريکا
مصاحبه پرس تي وي با سعيد الشهابي؛ يکي از رهبران مخالف بحريني
دوشنبه 12 اردی بهشت 1390 [ 02-05-2011 ] | 09:09
اندازه فونت :
کشته شدن کودک شش‌ساله بحريني به دليل استنشاق گاز اشک‌آور، موجب اعتراضات گسترده مدافعان بين‌المللي حقوق بشر شده است؛ اما کاخ سفيد همچنان در قبال حوادث بحرين سکوت مي‌کند.

شبکه پرس تي‌وي در اين خصوص با سعيد الشهابي، يکي از رهبران مخالفان بحريني، در خصوص ظلم و ستم نيروهاي دولتي در برابر شهروندان غيرمسلح از جمله کودکان بحريني مصاحبه‌اي کرده است که برگردان آن را در ادامه مي‌خوانيد.

پرس تي‌وي: يک کودک شش‌ساله توسط نيروهاي امنيتي بحرين کشته شده است؛ اما جامعه جهاني همچنان در خصوص وقايع بحرين سکوت اختيار کرده است، به نظر شما دليل اين امر چيست؟

شهابي: به نظر من وضعيت براي مدتي به همين منوال ادامه مي‌يابد. قدرت‌هاي بين‌المللي از يک سو مي‌گويند معترضان بايد اجازه داشته باشند آزادانه اعتراضات خود را بيان کنند؛ از طرف ديگر حق اعتراض را براي مردم بحرين به رسميت نمي شناسند. بنابراين همه مردم دنيا مي توانند اعتراض کنند؛ اما مردم بحرين خير. به همين دليل، ناظران سياسي طي 24 ساعت گذشته شاهد بحث و جدل‌هاي فراواني براي دعوت سفير بحرين در لندن به عروسي سلطنتي بوده‌اند. وي به ارتکاب چندين مورد شکنجه متهم است.

حتي امروز تلويزيون دولتي بي بي سي برنامه‌اي پخش مي‌کرد که در آن مردم عادي و روزنامه‌نگاران از دعوت سفير بحرين به عروسي سلطنتي ابراز نارضايتي مي‌کردند. شخص سفير يک قاتل و شکنجه‌گر است که نيروهاي دولت متبوع او مردم را در خيابان‌ها مي‌کشند. نکته مهم‌تر اين‌که براي نمونه گوردون براون و توني بلر، نخست وزيران سابق انگليس، به اين مراسم دعوت نشده‌اند. بنابر اين نخبگان جهاني در اين مورد توافق نظر دارند که بحرين از نظر امريکا و انگليس مورد جداگانه‌اي است. حاکمان بحرين و خاندان آل خليفه نيز از همين روي، با قساوت تمام با مردم برخورد مي‌کنند. آن‌ها مي‌توانند مردم را بکشند و زخمي کنند و به سوي تظاهرکنندگان گاز اشک‌آور شليک کنند، همان‌طور که شب گذشته اين کار را کردند. نتيجه اين کار نيز کشتن کودک شش‌ساله بحريني بود؛ اما کاخ سفيد هنوز در اين خصوص حرفي نزده است.

پرس تي‌وي: اشاره کرده بوديد که بحرين ميزبان پايگاه پنجم نيروي دريايي امريکاست؛ به نظر مي‌رسد امريکا در اين کشور منافع ويژه‌اي دارد. عربستان سعودي نيز براي کمک به سرکوب معترضان در خيابان‌هاي منامه نيروي کمکي به بحرين اعزام کرده است. تغيير رژِيم در بحرين، گذشته از اينکه چه زماني رخ دهد و اينکه اصلاً ممکن باشد يا خير، از نظر راهبردي براي امريکا و عربستان سعودي چه معنايي خواهد داشت؟

شهابي: مطمئناً براي سعودي‌ها به معناي رويدادي با عواقب ناگوار خواهد بود. آن‌ها نمي‌خواهند انقلاب در جهان عرب روي دهد؛ بلکه مي‌خواهند رژيم‌هاي موروثي و مستبد تا زمان ممکن به کار خود ادامه دهند. همچنين هر نوع اصلاح يا تغييري در اين رژيم‌هاي مستبد از نظر آن‌ها ممکن نيست؛ برکناري قدرت‌هاي خودکامه از حکومت نيز به همين ترتيب شدني نيست. امريکايي‌ها نيز با توسل به همين امر، از اتخاذ هر نوع اقدام جدي در برابر رژيم‌هاي ديکتاتوري منطقه خودداري کرده‌اند.

با وجود اين به نظر من حتي در صورت سقوط و تغيير رژيم بحرين، اين کشور در منطقه مستقل نخواهد بود؛ زيرا همواره به نوعي به غرب وابسته بوده است. در پاسخ به اين سوال که دليل ادامه حمايت آن‌ها از اين رژيم‌هاي ديکتاتوري چيست، نيز بايد بگويم انگيزه‌هاي فراواني براي مخالفت با انقلاب مردم بحرين و حمايت از ديکتاتوري اين کشور و کشتار توسط دولت آن وجود دارد. آن‌ها نمي‌خواهند مسلمانان جبهه‌اي مدرن و متحد را تشکيل دهند که توسط افرادي منتخب از جامعه خودشان اداره مي‌شود. اين مسئله در مورد بسياري کشورهاي مسلمان از جمله ترکيه و مصر نيز صادق است.

آن‌ها خواهان حکومت دولت‌هاي منتخب مردم نيستند؛ زيرا منافع‌شان با حکومت رژيم‌هاي ديکتاتوري بهتر از دولت‌هاي دموکراتيک حفظ مي‌شود.

س ش/ع ص
x
اخبار پر بازدید
  • ماه گذشته
  • هفته گذشته
  • روز گذشته
آب و هوا
Feedback