یکشنبه 28 بهمن 1397 | 19:22
توافق فتح و حماس و خشم اسرائيل
نويسنده: حسن هاني‎زاده
پنجشنبه 8 اردی بهشت 1390 [ 28-04-2011 ] | 22:44
اندازه فونت :
محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين (راست) و اسماعيل هنيه، نخست وزير دولت قانوني فلسطين
توافقات اوليه دو جنبش فلسطيني فتح و حماس براي حل اختلافات خود و دست‌يابي به يک هم‌گرايي ملي، خشم رژيم اسرائيل را بر انگيخت.

دو جنبش که از سال 2006 و به دنبال پيروزي حماس در انتخابات پارلماني فلسطين دچار اختلاف شدند، علي‌رغم گفت‌وگوهاي مستقيم و غيرمستقيم نتوانستند به يک تفاهم کامل دست يابند.

در گيري‌هاي ميداني ميان فتح وحماس به بروز شکاف عميق ميان ساکنان غزه و کرانه غربي منجر شد.

رهبران حماس بارها جنبش فتح را به توطئه براي سرکوب هواداران اين جنبش و حذف حماس از صحنه مبارزاتي فلسطين متهم کرده‌اند.

در مقابل، جنبش فتح، حماس را مانع ادامه روند سازش اسرائيل و حکومت خودگردان دانسته و استراتژي مبارزاتي اين جنبش را مغاير با منافع ملت فلسطين تلقي کرده است.

رژيم صهيونيستي با استفاده از فضاي سياسي حاکم بر اين دو جنبش فلسطيني، در سال 2007 ميلادي حدود 22 تن از اعضا فراکسيون حماس در پارلمان فلسطين را ربود تا پارلمان را از اکثريت بيندازد.

همچنين ترور برخي رهبران جنبش حماس و محاصره غزه توسط رژيم اسرائيل برآيند تشديد اختلافات ميان دو جنبش فتح و حماس بود.

هر چند کشورهاي عرب منطقه از جمله مصر، سوريه و قطر تلاش کردند تا ميان فتح و حماس ميانجي‌گري کنند، اما عمق اختلافات رهبران اين دو جنبش به حدي بود که اين تلاش‌ها به نتيجه نرسيد.

اسرائيل که همواره با هر گونه هم‌گرايي و وفاق ميان جنبش‌هاي مبارز فلسطيني مخالف است، از فرصت استفاده کرد و ده‌ها شهرک يهودي‌نشين را در کرانه غربي و بيت المقدس احداث کرد.

از سوي ديگر حکومت خودگردان فلسطيني به رهبري محمود عباس براي ايجاد يک جبهه عليه حماس در برابر فعاليت‌هاي شهرک‌سازي رژيم صهيونيستي سکوت اختيار کرد.

اين سکوت موجب شد تا اسرائيل دامنه فعاليت‌هاي شهرک‌سازي خود را در شرق بيت المقدس و کرانه غربي گسترش دهد.

در اين راستا صدها خانواده فلسطيني که ده‌ها سال در اين منطقه ساکن بودند، توسط اسرائيل از بيت المقدس شرقي اخراج و آواره شدند.

جامعه جهاني و نهادهاي بين‌المللي مانند سازمان ملل در برابر تجاوزات رژيم اسرائيل سکوت اختيار کردند و اين امر اين رژيم را به ادامه فعاليت شهرک‌سازي تشويق کرد.

رهبران حماس بارها نسبت به ادامه روند شهرک‌سازي هشدار داده بودند، اما به دليل وجود اختلاف ميان فتح و حماس اين هشدارها نتيجه‌اي به‌همراه نداشت.

در طول 5 سال گذشته نشست‌هاي متعددي در قاهره، رياض و دمشق ميان رهبران فتح و حماس برگزار شد تا زمينه آشتي اين دو جنبش فراهم شود.

قيام‌هاي اخير مردمي در مصر، تونس، ليبي و يمن زمينه مناسبي براي بازنگري سياست هاي رهبران فتح وحماس به وجود آورد.

سقوط رژيم حسني مبارک و زين‌العابدين بن علي در مصر و تونس اوضاع منطقه را به سود جنبش حماس تغيير داد.

اخوان المسلمين مصر به عنوان تاثيرگذارترين جنبش مبارزاتي اين کشور پس از سرنگوني حسني مبارک، ديکتاتور سابق مصر، ارتباط خود را با حماس گسترده‌تر کرد.

از آن‌جايي که حماس يک امتداد عقيدتي ديرينه‌اي با اخوان‌المسلمين مصر دارد، لذا سرنگوني مبارک راه را براي تقويت جايگاه سياسي ومبارزاتي حماس هموار ساخت.

جنبش فتح از سرنگوني رژيم حسني مبارک بيشترين آسيب را ديد، زيرا سياست سازش‌کارانه فتح در طول دو دهه گذشته همواره مورد تاييد حسني مبارک و رژيم‌هاي سازش‌کار عرب قرار داشت.

با تغيير ساختار سياسي مصر، جنبش فتح مهمترين پشتوانه سياسي خود را در منطقه از دست داد و لذا رهبران اين جنبش ناگزير شدند با حماس به توافق برسند.

توافقات اوليه فتح و حماس با استقبال مردم فلسطين مواجه شد، زيرا مردم وجود شکاف سياسي و گسست ميان رهبران فلسطيني را مغاير منافع ملي خود مي‌دانند.

اکنون راه براي توافق نهايي رهبران فلسطيني براي تهيه نقشه راه مبارزاتي هموار شده و اين امر نگراني و خشم رژيم صهيونيستي را بر انگيخته.

رهبران گروه‌هاي مبارز فلسطيني روز 15 ماه مه آينده را روز انتفاضه سوم ملت فلسطين اعلام کردند که اين امر براي اولين بار مورد توافق همه طيف‌هاي سياسي فلسطين قرار مي‌گيرد.

در اين روز قرار است همه فلسطينيان در داخل و خارج اراضي اشغالي عليه رژيم صهيونيستي دست به قيام بزنند.

در اين روز فلسطينيان رانده‌شده ساکن لبنان، سوريه، اردن و مصر به سمت مرزهاي فلسطين اشغالي حرکت خواهند کرد و وارد اراضي اشغالي فلسطين خواهند شد.

اين حرکت که به صورت مسالمت‌آميز صورت خواهد گرفت، کابينه بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم اسرائيل را در شرايط دشواري قرار خواهد داد.

تا کنون نهادهاي مدني زيادي در سراسر کشورهاي عربي و اسلامي با تصميم مردم آواره فلسطين براي حرکت به سمت مرزهاي اين کشور اعلام همبستگي کرده‌اند.

هر گونه واکنش غيرمعقول رژيم صهيونيستي نسبت به راه‌پيمايان روز 15 ماه مه به تحريک افکار عمومي جهان عليه اين رژيم منجر و اين رژيم در برابر ملتهاي آزاده جهان محکوم خواهد شد.

بنا بر اين توافقات، حماس و فتح در تعيين سرنوشت نهايي ملت فلسطين و شکستن وضعيت "نه جنگ و نه صلح" در فلسطين اشغالي تاثير فزاينده‌اي خواهد داشت .

به هيمن دليل، بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم اسرائيل اعلام کرده است که محمود عباس، رئيس حکومت خودگردان فلسطين بايد بين حماس و اسرائيل يکي را انتخاب کند.

محمود عباس "ابو مازن" نيز اعلام کرده است که همگرايي فتح با جنبش‌هاي مبارز فلسطيني يک تصميم نهايي است و قابل بازگشت نيست.

آن چه مسلم است، امضا توافق نهايي فتح و حماس و نيز روز 15 ماه مه آينده نقطه عطفي در تاريخ مبارزات ملت فلسطين خواهد بود، زيرا انتفاضه سوم سرنوشت ملت فلسطين را براي هميشه رقم خواهد زد.

م ف/ي ص/م ح ر
x
اخبار پر بازدید
  • ماه گذشته
  • هفته گذشته
  • روز گذشته
آب و هوا
Feedback